هنر و ادبیات

هنر و ادبیات

این وب متعلق به شما عزیزان است. کپی از مطالب و تصاویر هم آزاد است. لطفا اجازه نگیرید :)

ادعا می شود که کتاب "امام حسین و ایران" توسط مستشرق آلمانی به نام کورت فریشلر "Kurt Frischler" نوشته شده و آقای ذبیح الله منصوری این کتاب را به زبان فارسی ترجمه کرده است.

 

 

این اثر که زندگی امام حسین (ع) و قیام امام را مورد بررسی قرار داده بیشتر شبیه داستان نویسی است تا یک کتاب تاریخی. در یک کتاب تاریخی وجود منابع معروف و معتبر از واجبات است، اما بیشتر مطالب تاریخی این کتاب بدون مأخذ است و منبعی هم که ذکر شده قابل اعتماد نیست. نویسنده در این کتاب تحلیل هایی را مطرح کرده که نشان دهنده ی عدم اطلاع کافی ایشان از تاریخ و وقایع کربلاست و به نظر می رسد که تلاش کرده تا بعضی از ظلم هایی را که در حق خاندان پیامبر (ص) روا داشته شده، توجیه و نیروهاى یزید را از آن قساوت ها تبرئه کند. به عنوان مثال نویسنده در مورد قیام عاشورا و نحوه ی رویارویی سپاهیان امام حسین علیه ‏السلام و لشگریان ابن ‏زیاد نوشته است:

"... اما می‏دانیم که ساحل رودخانه از طرف سربازهای عمر سعد اشغال شده بود نه برای این که مانع از این شوند که کاروان حسین علیه ‏السلام از آب رودخانه استفاده نمایند بلکه نگذارند که کاروان حسین علیه‏ السلام در ساحل غربی راه، از میدان جنگ عقب نشینی کنند"

همچنین به استناد نویسنده، فاطمه دختر امام حسین (ع) که ملقب به «حورالعین‌» بود در سال 60 هجری به نمایندگی از امام حسین (ع) به ری آمد و در جلسه‌ای که در باغ بهار تشکیل شد، با جمعی از بزرگ زادگان ایرانی از قبیل گیو پسررستم فرخزاد و کارن و توژ سپهبدان مازندران و گیلان شرکت نمود و در جای دیگری عنوان شده که عباس بذایی بچه اردبیل با پتک آهنگریش در دفاع از مسلم بن عقیل به سربازان ابن زیاد حمله کرده و شهید شده.

سؤالی که در این جا مطرح می شود این است که دختر امام حسین (ع) با توجه به سنی که داشتند در ری چه کار می کردند؟ شاید وجود کوه بی بی شهربانو در ری نویسنده را به این تخیل رسانده، اما بچه ی اردبیل و حضورش در کوفه دیگر چه صیغه ای است؟

و جالب تر از همه ی این نکات این که مترجم از آقای کورت فریشلر، نویسنده ی خیالی این کتاب، با عنوان مورخ و مستشرق مشهور نام می برد در حالی که نه تنها در هیچ سایت آلمانی و یا انگلیسی حتی یک خط بیو گرافی در مورد این شخص وجود ندارد، بلکه باید اعتراف کنم هیچ کتاب آلمانی تحت عنوان „Imam Hussein und Iran“  که آقای منصوری اشاره کردند، نوشته نشده . حالا چه کسی این کتاب را نوشته و چه دستی در کار است فقط خدا می داند. از آقای کورت فریشلر تنها چند رمان تخیلی به زبان آلمانی منتشر شده است. 

نظرات  (۱۴)

۰۳ شهریور ۹۵ ، ۰۲:۲۸ محمد حسین صادقی
سپاس از اطلاع رسانی تون
پاسخ:
ممنون از حضورتون.
۰۳ شهریور ۹۵ ، ۰۵:۳۲ سید مهدی عاشق علی
سلام
جالبه . و جالبتر اینه که آیا مجوز نشر هم داره؟
پاسخ:
سلام بر شما
بله انتشارات جاویدان در سال 1374 این کتاب رو منتشر کرده.
۰۵ شهریور ۹۵ ، ۰۸:۰۶ سید ابوالفضل ساقی
کم مونده از روی مزخرفات اروپایی امام حسین رو بشناسیم...
پاسخ:
دوست گرامی هیچ اروپایی این کتاب رو ننوشته و متأسفانه این اثر یا زاده ی تخیلات مترجم است یا فرد دیگری که آن را به مترجم داده که در غیر این صورت نام لاتین کتاب باید موجود باشه ولی نیست. شما خودتون عنوان لاتین کتاب رو که آقای منصوری ادعا کردند از روی اون ترجمه شده در نت جستجو کنید. کتابی به این نام وجود نداره. 
از حضورتون تشکر می کنم.
۰۷ شهریور ۹۵ ، ۰۰:۱۵ محمدعلی میری
سلام.
مطلب خیلی جالبه.
من این کتاب رو دارم ولی اصلا به این موضوع دقت نکرده بودم.
پاسخ:
سلام
از حضورتون تشکر می کنم.
۰۷ شهریور ۹۵ ، ۱۳:۵۹ محمد موحدسرشت
سلام بر شما
بسیار زیبا و ارزشمند بود
واقعا عالی
پاسخ:
سلام و درودها
سپاس از حضور سبز و عنایت تان
پاینده و مانا باشید

دوست عزیز که پیام خصوصی گذاشتید با نام س. الف و پرسیدید که چطور میشه اثبات کرد این مطال رو یه مستشرق ننوشته. جواب به ایمیل شما ارسال شد. بازم اگه پرسشی هست در خدمت هستم.
موفق باشید
۰۷ مهر ۹۶ ، ۱۵:۰۲ ماه میسان
هع
مهم ترین نکته رو توجه نکردید
اونم اینکه آقا ذبیح مترجم کتاب بوده
آقا ذبیح از این کارا زیاد کرده. مثل خداوند الموت
با این که کارش خیلی درست نیست ولی جذابه
پاسخ:
در پاسخ به کامنت ها اشاره شده که مترجم آقای منصوری بودن. ایشون در دست کاری کتاب ها و تغییر متون اصلی ید طولانی دارن. باور کنید که اگه به جای ترجمه حرفه نویسندگی رو دنبال می کردن نویسنده ی شهیری می شدن ازبس که تخیلات قوی داشتن. 
ممنون ازحضورتون
درود. من در جستجوی نام لاتین این کتاب به این صفحه رسیدم که به صورت آنلاین می‌تونید کتاب رو با زبان آلمانی مشاهده کنید. پس تخیلی در ترجمه در کار نیست!
https://books.google.com/books?id=ELTtAgAAQBAJ&pg=PA492&lpg=PA492&dq=kurt+frischler+Imam+Hussein+und+Iran&source=bl&ots=FdnJLg2kUs&sig=NjllTLBGGXYaGSLB-pIoPGzJKSs&hl=en&sa=X&ved=0ahUKEwjXqorR087WAhVLPhQKHfqcCKoQ6AEITzAK#v=onepage&q=kurt%20frischler%20Imam%20Hussein%20und%20Iran&f=false
پاسخ:
سلام 
صفحه ای که شما جستجو کردید همون کتاب فارسی آقای ذبیح الله منصوری هست که در تهران به چاپ رسیده. اگه خوب دقت کنید نوشته کورت فریشلر: امام حسین و ایران و در پرانتز نام آلمانی رو که خود آقای منصوری در عنوان ذکر کردن نوشته و نام مکان چاپ تهران سال 1987 در صورتی که اگه این کتاب به آلمانی نوشته شده بود در تهران که چاپ نمی شد!! و عنوان فارسی هم نداشت (Imam Hossein wa Iran). کتابی هم که شما آدرسشو دادید رفرنسی از کتاب فارسی منصوری ازصفحه 280 ذکر کرده که باز نشون میده کتاب آلمانی وجود نداشته که ایشون از این کتاب رفرنس داده. در همین آدرس خودتون اگه Kurt Frischler رو جستجوکنید به آلمانی نوشته که در مقدمه فارسی کتاب آمده است.... و رفرنس داده. من به زبان آلمانی مسلطم اگه گفتم چنین کتابی رو آقای فریشلر چاپ نکرده بدون تحقیق حرف نزدم. فریشلر یه رمان نویسه کتابی داره به نام عایشه همسر محبوب محمد ( Aischa Mohammeds lieblingsfrau)  متأسفانه خودم این کتاب رو نخوندم ولی گفتن که این کتاب هم هیچ شباهتی به ترجمه آقای منصوری نداره و فقط یه رمان درباره زنی به نام عایشه است. اما چون خودم نتونستم این کتاب رو تهیه کنم حرفی درباره اون نزدم. جالبه که اکثر کتابها رو میشه در گوگل مشاهده کرد و چند صفحه ای هم ازش خوند ولی این رمان در گوگل بازنمی شه که بشه حداقل چند صفحه ای رو با کتاب منصوری مقایسه کرد. 
به هر حال شما نمی تونید کتاب امام حسین و ایران رو به زبان آلمانی با چاپ آلمان پیدا کنید چون وجود خارجی نداره! احتمال میدم آقای منصوری با دیدن رمان عایشه آقای فریشلر به این فکر افتادن که کتابی هم درباره امام حسین بنویسن و به ایشون نسبت بدن. 
در ضمن نام کتابی که آدرسشو دادید به زبان آلمانی Die islamische Republik IranDie Herrschaft des politischen Islam als eine Spielart des Totalitarismus
نوشته وحید وحدت-حق
از حضورتون تشکر می کنم

نسبت الکی ندهید، چرا گفته شده منصوری کتاب خداوند الموت را از خودش در آورده و پل آمیری در کار نیست که چنین کتابی نوشته باشد؟ با یک جستجوی ساده در اینترنت می توان نسخه انگلیسی این کتاب را دید.www.amazon.com/Lord-Alamut-Hassan-Sabbah/dp/images/9649345434 را نگاه کنید.برای کتاب امام حسین و ایران هم نظری به http://www.worldcat.org/title/imam-husayn-va-iran/oclc/23573611 بیاندازید
پاسخ:
چرا عصبانی می شی آقای محترم. 
اولا این پست در مورد کتاب الموت نیست که توضیح داده بشه.
دوم این که این آدرسی هم که شما دادی مربوط به همون کتاب فارسی:
 

Imām Ḥusayn va-Īrān

Verfasser/in:Kurt Frischler
Herausgeber:Tihrān : Intishārāt-i Jāvīdān
Ausgabe/Format  Gedrucktes Buch : Persisch : Chāp-i 3
تهران، انتشارات جاویدان. کتاب چاپ شده به زبان فارسی. چاپ سوم. شما که ادعا نمی کنید آقای فریشلر آلمانی در تهران و در  انتشارات جاویدان به زبان فارسی و با عنوان فارسی امام حسین و ایران کتاب نوشته!!! تمام سایت ها هم همین کتاب فارسی رو رفرنس دادن. آقای فریشلر رمان به زبان آلمانی زیاد نوشته همشم در آلمان چاپ شده. به قول خودتون با یه جستجوی ساده می شه فهمید مثلا رمان عایشه همسر محبوب محمد نوشته کورت فریشلر هست در همین سایتی که آدرس دادید این کتاب هست در آلمان هم جاپ شده کتاب منصوری با عنوان عایشه بعد از پیغمبر هم هست که انتشارات امیرکبیر در تهران چاپش کرده (کاش این کتاب آلمانی رو داشتم تا عدم امانت داری منصوری در ترجمه کتاب عایشه رو هم خط به خط که چه عرض کنم به طور کلی اثبات می کردم). حالا شما لطف کنید با جستجوی پیشرفته یه انتشارات آلمانی معرفی کنید که کتاب فریشلر رو تحت عنوان Imam Hussein und Iran چاپ کرده باشه که نمی تونید معرفی کنید چون وجود نداره. دیگه نمی دونم چطوری باید توضیح بدم :(
سلام ، اگه مقدور هست لینک دانلود این کتاب رو میخوام
پاسخ:
سلام
یکی از کاربران محترم به نام حمید زحمت کشیدند و آدرس لینک این کتاب رو  در انتهای کامنتشون گذاشتند
می تونید استفاده کنید.

۱۱ آبان ۹۶ ، ۰۸:۲۰ امیر یعقوب تقی بیگلو
با عرض ادب و احترام
ممنون از راهنمایی های مفیدتون
پاسخ:
سلام
ممنون از لطفتون
خوشحالم مفید بود
مانا باشید
۱۷ آذر ۹۶ ، ۱۴:۰۰ فرش دستباف
یا حسین ....
پاسخ:
ممنون ازحضورتون
۱۹ آذر ۹۶ ، ۰۱:۴۸ مینوموسوی
سلام خسته نباشید بنده بعداز خواندن واتمام کتاب عایشه بعداز پیامبر سراغ گوگل اومدم تادرمورد نویسنده و مترجم اطلاعاتی کسب کنم لازم به ذکر است که بنده موافق فرموده ی رهبری هستم مبنی براینکه به مقدسات سنی ها نباید اهانت کرد و این یعنی مسلمانی واقعی اما درنظر من این کتاب حتی اگر زاییده ذهن خود منصوری هم بوده باشد عتلی است و هرکس بخواند عاشقش میشود
پاسخ:
سلام 
ممنون از توجهتون
این که ما باید پیرو فرمایشات رهبری باشیم مقوله ی جداگانه ای هست. ایشان هیچ وقت نفرمودند حرف یا نوشته ای رو که بدون سند محکم ذکر شده، باور کنید. پیش می یاد که ما از رمانی خوشمون می یاد و به قول شما عاشقش می شیم ولی هیچ وقت ادعا نمی کنیم این رمان واقعیت داره مگر این که اسناد محکمی برای حرفمون داشته باشیم. در مورد عایشه و سن واقعی ایشون هم پستی در وبلاگم هست که با اسناد تاریخی ذکر شده اگه دوست داشتید مطالعه کنید.
مانا باشید
از آنجاییکه هیچ بیوگرافی و اطلاعات مبسوطی درباره کورت فریشلر در اینترنت موجود نیست، ممکن است این تصور برای بسیاری پیش بیاید که اصلا چنین شخصی وجود خارجی ندارد ولی با کمی جستجو در اینترنت متوجه میشویم که کتاب "عایشه بعد از پیغمبر" بقلم ذبیح الله منصوری هفت سال بعد از انتشار متن آلمانی و سه سال بعد از ترجمه انگلیسی آن منتشر شده . در ضمن این کتاب به زبان های فرانسوی، اسپانیایی، صربی، هلندی، اسلوونیایی، و استونیایی هم ترجمه شده است.

چاپ اول متن آلمانی:
Aischa: Mohammeds Lieblingsfrau
Product details
Unknown Binding: 391 pages
Publisher: Amalthea-Verlag (1957)

چاپ اول ترجمه انگلیسی:
AYESHA
FRISCHLER, Kurt; translated from the German by Norman DENNY
Published by London, Barrie & Rockliff 1961

چاپ اول ترجمه فارسی
عایشه بعد از پیغمبر
by Kurt Frischler, ذبیح‌الله منصوری
عنوان: عایشه بعد از پیغمبر؛ نویسنده: کورت فریشلر؛ مترجم: ذبیح الله منصوری؛ چاپ نخست 1343، خواندنیها

در مورد شخص کورت فریشلر هم تنها در یک سایت اتریشی به آدرس
https://www.wien.gv.at/wiki/index.php?title=Kurt_Frischler
مختصری اطلاعات به این شرح موجود است:
"کورت فریشلر، روزنامه نگار، تولد: 7 اوت 1917 وین، درگذشت: 5 فوریه 2003 وین"
همین و بس!!
برای خرید متن آلمانی این کتاب از سایت آمازون، میتوانید از طریق سایت "نسک آور" اقدام کنید. دو نسخه از متن آلمانی کتاب در سایت آمازون موجود است به آدرس های زیر:
http://online.naskavar.com/search?q=Aischa+Mohammeds+Lieblingsfrau&type=all
http://online.naskavar.com/books/3404118332
http://online.naskavar.com/books/3811844083
کتاب اولی به قیمت پنج شش دلار با هزینه ارسال حدود صدو شست هفتاد هزار تومان!
کتاب دومی به قیمت یازده دلار با هزینه ارسال حدود صدو هشتاد نود هزار تومان!
هردو کتاب هم دست دوم هستند و باقی مانده از همان چاپ 60 سال پیش (1957). از آنجاییکه این کتاب در بیشتر کشورهای سنی مذهب ممنوع است، ظاهرا ناشران تمایل زیادی به تجدید چاپ آن نداشته اند. امیدوارم اشتیاق نویسنده محترم سایت برای خواندن متن آلمانی کتاب آنقدر زیاد باشد که علیرغم قیمت سرشکن، آنرا تهیه و نتیجه مقایسه بین اصل و ترجمه را باطلاع ما برسانند. اگر هم کل کتاب را شخصا ترجمه و منتشر کنند که فبها. خود من هم علاقه مند به خواندن متن انگلیسی کتاب هستم ولی متأسفانه متن انگلیسی برای فروش موجود نیست هرچند هم که اگر بود، بعید بود با آن قیمت بخرم.
و اما کتاب "امام حسین و ایران".
در این مورد کاملا حق با شماست. این کتاب بقلم شخص شخیص ذبیح الله منصوری است و هرگز کورت فریشلر چنین کتابی ننوشته زیرا هیچ نشانی از این کتاب به زبانی غیر از فارسی در اینترنت موجود نیست و تمام اطلاعات مربوط به این کتاب در اینترنت، ارجاع به همان نسخه فارسی است. در ضمن آدرس لینکی که در بالا برای این کتاب گذاشته اید تغییر کرده و جواب نمیدهد. علاقه مندان به خواندن این کتاب میتوانند به آدرس زیر مراجعه کنند:
https://library.tebyan.net/f/Viewer/Pdf/174748/1
والسلام
پاسخ:
این نکته در جواب کامنت های دوستان نوشته شد که آقای فریشلر رمان نویس بودند. نه تنها وجود خارجی داشتند بلکه رمان های زیادی هم نوشتند که در اینترنت موجود هست، ولی مستشرق نبودند و هیچکدام از کتاب هاشون تاریخی نیستند. کتاب عایشه ایشون هم تحت عنوان "عایشه همسر محبوب محمد" نگاشته شده که رمانی درباره عایشه است ولی تاریخی نیست این مطلب رو کسانی که کتاب آلمانی رو مطالعه کردند گفتند و چطور ممکنه یه رمان نویس که تحقیقاتی درباره اسلام نکرده، کتاب تاریخی از واقعه ای که با مذهب و بینشش کاملا متفاوت بنویسه. به هر حال نام کتاب آقای منصوری "عایشه بعد از پیغمبر" که عنوانش با کتاب فریشلر متفاوته! 
آیا میشه به نوشته های کسی اعتماد کرد وقتی کتابی رو که وجود نداشته (امام حسین و ایران) با تخیلات خودش می نویسه و چون کتاب عایشه آقای فریشلر رو دیده  ازش یه مستشرق می سازه و به عنوان نویسنده کتاب معرفی می کنه تا کتاب ارزشمند بشه. خودتون بگید اگه می گفتند آقای منصوری کتابی درباره ایران و امام حسین نوشتند چه کسی به این کتاب توجه می کرد اما مردم دوست داشتند تا نظر یه آلمانی رو درباره ایران و نقشش در قیام بدونند این که از نظر آلمانی ها ایرانی ها تا چه اندازه مهم بودند پرسشیه که خیلی ها دوست دارند بدونن! و همین موضوع کتاب رو ارزشمند می کرد و البته پرفروش! 
ما مستشرقین آلمانی داریم که درباره اسلام تحقیق کردند بعضی منصفانه مثل خانم آنه ماری شیمل و یا مترجم مشهور قرآن به زبان آلمانی رودی پارت و بعضی مغرضانه مانند آقایان تئودر نولدکه، فریدریش مگرلین، ماکس هنینگ و لودویگ اولمان (خاخام یهودی) که اغراضشون رو در آثار و همینطور ترجمه قرآن به زبان آلمانی هم وارد کردند. اما هیچ کدام از این افراد گمنام نبودند مثلا خانم آنه ماری شیمل که تقریبا هم عصر آقای فریشلر بودند، تحقیقات جامعی درباره اسلام و عرفان اسلامی انجام دادند و زندگی نامه و کتابهای تحقیقاتی این خانم موجود هست.
ممنون از آدرس لینک و همینطور توضیحاتتون

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">